Top


هنر قلمکاری که یکی از هنرهای چاپ پارچه سنتی می باشد و طبق شواهد اوج پیشرفت این هنر به دوران سلطنت شاه عباس در قرن ۱۱ قمری باز می گردد. این هنر زیبا و اصیل که برای رقابت با ورود پارچه های چینی به بازار ایرانی ابداع شده بود در طول حیات خود دستخوش تغییرات فراوانی قرار گرفته است.

 

 

هنر قلمکاری از مهمترین صنایع دستی شهر اصفهان محسوب می شود و علاوه بر محبث کاربردی بودن محصولات قلمکاری مانند سفره قلمکاری اصفهان می توان به ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی این هنر چشم نواز نیز اشاره کرد که توانسته است این هنر زیبا را همچنان حفظ نماید.

 

 

اگر شما تا بحال به شهر اصفان سفر کرده اید و خرید سفره قلمکاری اصفهان را داشته باشید، شاید به وجه تشابه نقش و نگارهای حک شده بر روی این محصول با نقوش استفاده شده در کاشی، قالی، کنده کاری های روی چوب و حتی گچ بری های سنتی نیز شده باشید.

 

 

شواهد حاکی از آن است که سابقه پارچه های قلمکاری در ایران به دلیل ساز و کار ساده تر برای تولید بیش تر از قالی بافی می باشد که نشان از قدمت بالای این هنر می باشد. علت نامیده شدن این هنر به قلمکاری به علت نحوه ی ساخت و نوع تولید قلمکاری در زمان پیدایش آن می باشد.

 

 

هنر قلمکاری بر روی پارچه هایی از جنس ابریشم، کتان، پنبه، چلوار و کرباس می باشد و پارچه های پنبه ای در اولویت می باشند زیرا رنگ پذیری بالاتری دارند اما پارچه های پشمی به دلیل رنگ پذیری کمتر مورد استفاده نمی باشند.

 

 

هنر قلمکاری اصفهان به دلیل زیبایی و ظرافت بکار برده شده برای ساخت آن دارای هوادران زیادی در بین هنر دوستان داخلی و خارجی می باشد. اگر شما نیز قصد سفر به این شهر را دارید حتما به فروشگاه سفره قلمکار اصفهان سری بزنید و از محصولات آن دیدن فرمائید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید اینترنتی به وب سایت تک سبد مراجعه نمائید.

 

 

برای مشاهده و خرید کلیک کنید

خرید