Top


یکی از مهمترین دلایل در تردید محصولات صنایع دستی نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با نحوه تشخیص کیفیت این محصولات می باشد به عنوان مثال هنگام خرید یک ظرف میناکاری باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

 

 

در واقع چه معیار هایی را باید به عنوان شاخص یک میناکاری مرغوب باید قرار دهیم، برای رسیدن و فهمیدن چنین شاخص های نیاز می باشد با هنر میناکاری آشنایی داشته باشیم.

 

 

هر آنچه باید در رابطه با هنر میناکاری بدانیم

هنر میناکاری که یکی از با اصالت ترین هنر های دستی ایرانی می باشد و نشان از ذوق و اندیشه هنری هنرمندان ایران زمین می باشد دارای قدمتی بیش از پنج هزار سال می باشد و اوج پیشرفت این هنر به زمان پادشاهی صفویه بر می گردد.

 

 

هنر میناکاری در دوران صفویه در شهر اصفهان پیشرفت چشمگیری داشت به گونه ای که اکثر هنرمندان از شهر های مخالف به این شهر آمده تا این هنر نفیس را فرا گیرند و شهر اصفهان به عنوان مهد هنر میناکاری ایران شناخته شد.

 

 

هرچند این هنر زیبا و چشم نواز در شهر های دیگر ایران نیز تولید می شود از جمله میناکاری شیراز و میناکاری تهران اما میناکاری اصفهان از دیر باز بسیار محبوب بوده است.

 

 

میناکاری از نظر نوع تولید به سه روش کلی تقسیم بندی می شود که عبارتند از :

  1. مینای نقاشی
  2. مینای زمینه برجسته
  3. مینای خانه بندی یا مینای ملیله

 

 

انواع زیر ساخت و بهترین زیر ساخت میناکاری

زیر ساخت های مور استفاده برای میناکاری از فلزاتی همچون برنج، طلا، نقره، برنز و مس می باشد که بهترین میناکاری بر روی طلا ساخته می شود. اما در حال حاضر بیشترین زیر ساخت از نوع مس می باشد.

 

 

 

آماده سازی یزر ساخت برای نقاشی مینا

به منظور فراهم آوردن زمینه مناسب برای نقش زدن طرح مینا لازم می باشد که سطح زیر ساخت به خوبی لعاب داده شود که عموما از لعاب به رنگ سفید استفاده می شود

 

 

رنگ مورد استفاده در ظروف میناکاری اصفهان

در گذشته برای رنگ مینا از رنگ های گیاهی و معدنی استفاده میشده ولی اکنون برای تهیه رنگ مینا از اکسید فلزات و نمونه های مختلفی از نمک ها به صورت ترکیبی استفاده می شود در حال حاضر برای رنگ مینا از رنگ های شیمیای استفاده می شود.

 

 

نقوش مورد استفاده در ظروف میناکاری اصفهان

یکی از مهمترین ویژگی های میناکاری اصفهان استفاده از نقوش اصیل و سنتی می باشد که اصالت این ظروف را رقم می زند بیشترین نقش های مورد استفاده در میناکاری اصفهان نقوش اسلیمی، ختایی، گل و مرغ و گاهی به صورت ترکیبی می باشد.

 

 

نکاتی که در هنگام خرید میناکاری اصفهان باید در نظر گرفت

یکی از مهمترین مولفه هایی که هنگام خرید میناکاری باید به آن توجه کرد وزن ظرف می باشد، شما هنگام خرید بشقاب میناکاری اصفهان، گلدان میناکاری، گز خوری و هر ظرف دیگری باید نسبت ابعاد ظرف و وزن آن را بسنجیم.

 

 

در هنگام خرید میناکاری سطح ظرف را به خوبی نگاه کنید، زیرا سطح یک ظرف میناکاری مرغوب باید کاملا سیقلی و صاف باشد که نشان از دقت بکار رفته در لعابکاری زیر ساخت مینا می باشد.

 

 

یکی از ویژگی های ظروف میناکاری اصفهان تنوع رنگ بکار رفته در آن می باشد که به منظور تناسب و ایجاد زیبایی بیشتر گاهی با درجه های مختلف با یکدیگر ترکیب می شوند.

 

 

از دیگر ویژگی های میناکاری اصفهان می توان به نقوش بکار رفته در نقاشی مینا اشاره کرد، هر چه حجم نقوش پیچیده تر باشد ارزش هنری کار بیشتر می شود و نشان از صرف وقت و دقت هنرمند میناکار دارد.

 

 

برای مشاهده تنوع محصولات میناکاری اصفهان و خرید میناکاری ارزان اصفهان به لینک زیر مراجعه نموده، خرید کالای اصل و با کیفیت یکی از صدها مزیت همراهی با ما می باشد.

 

 

برای مشاهده و خرید کلیک کنید

اطلاعات بیشتر و خرید